logo
  • Если работа приносит только деньги, значит нас купили.!

Держстратегія забезпечення ліками. Чи буде вона ефективна

Фахівці говорять, що зараз програма забезпечення ліками в Україні існує, але не працює

Урядовці ухвалили Держстратегію забезпечення українців ліками до 2025-го року.

Про це йдеться в сюжеті Радіо НВ, у розпорядженні якого є цей документ.

Що передбачає Стратегія забезпечення ліками

Стратегія, серед іншого, має вдосконалити державне регулювання, систему постачання ліків і забезпечити їхню якість. Фінансуватиметься з державного та місцевих бюджетів у межах асигнувань, а також з інших не заборонених законодавством джерел.

Відбір основних лікарських засобів — один із ключових аспектів стратегії. Для цього необхідно вдосконалити законодавство щодо національного переліку основних лікарських засобів, а також регулярно його оновлювати.

Проблему доступності ліків планують вирішити, вдосконаливши системи державного регулювання цін та відшкодування вартості і посиливши конкуренцію

Проблему доступності ліків передбачається розв’язати, вдосконаливши систему державного регулювання цін, систему відшкодування вартості Доступні ліки, а також — посиливши конкуренцію між виробниками, постачальниками та аптеками. Крім того, планують зменшити фінансове навантаження на населення шляхом оптимізації процесу публічних закупівель, створення системи моніторингу витрат і відшкодування вартості основних медикаментів.

Для забезпечення якості медикаментів пропонується імплементувати положення міжнародних стандартів. Раціональне використання препаратів передбачає те, щоб пацієти застосовували їх відповідно до індивідуальних клінічних потреб.

Як очікують урядовці, реалізація стратегії дасть змогу підвищити показники здоров’я населення, знизити витрати на лікарські засоби, а також залучити іноземні інвестиції для проведення клінічних випробувань.

Які проблеми із забезпеченням ліками є в Україні

Програма забезпечення ліками існує від 2012-го року, але вона не працює. Про це у коментарі Радіо НВ розповів президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк. За його словами, більшість із пунктів Стратегії уже частково впроваджено, щоправда, лише в теорії.

Наприклад, національний перелік ліків уже зробили і включили до нього застарілі і нікому не потрібні препарати, каже фахівець. Головна проблема — у недостатності фінансування. На програму Доступні ліки наступного року нададуть мільярд гривень, натомість, за словами Віктора Сердюка, цю цифру потрібно збільшити щонайменше вдесятеро. Причому він наголошує, що там є багато корисних новацій, але немає плану їх реалізації, як-от паралельний імпорт, тобто завезення ліків неофіційними представниками компанії.

На програму Доступні ліки наступного року нададуть мільярд гривень, цю цифру потрібно збільшити щонайменше вдесятеро

"Банально — у стратегії написано, що 600 тисяч сімей відчувають значні фінансові витрати, фінансові дефолти. У нас 100 тисяч випадків раку на рік. Це дійсно фінансова катастрофа не тільки для однієї людини, а для цілої сім’ї. Як це вирішити? Дуже просто — забезпечити ліками. Цей документ, якщо навіть поверхнево проаналізувати, — фасадні реформи. А за цим фасадом — повна розруха", — переконаний Сердюк.

У цій Стратегії наведені практично всі елементи Національної політики лікарських засобів, говорить голова правління Союзу споживачів медичних послуг, лікарських засобів та виробів медичного призначення Владислав Онищенко. У коментарі Радіо НВ він зазначив, що цю національну політику нинішній уряд обіцяв розробити ще декілька років тому. А вона зводиться лише до трьох складових, розповідає фахівець: по-перше, ефективність, безпечність і якість препаратів, по-друге — фізична та економічна доступність і по-третє — раціональне застосування. І жоден із цих принципів на сьогодні не виконується.

"Ми маємо безліч препаратів з недоведеною ефективністю. Державна служба лікарських засобів фактично не виконує свою функцію із забезпечення недопуску до громадян неякісни препаратів. Фактично це лише видимість роботи. Що ж до доступних лікарских засобів, немає ані економічної, ані фізичної доступності. Наприклад, наркотичні препарати. Їх реалізовує лише вкрай обмежена кількість аптек. Тотальне самолікування і безконтрольне призначення, і безконтрольний відпуск препаратів в Україні", — говорить Онищенко.

Від початку року в Україні ціни на ліки зросли в середньому на 5%. Про це свідчать дані Держстату.

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559₴

Передплатити журнал
Ukraine-2020
Facebook Twitter Google+


Джерело статті: “https://nv.ua/ukr/ukraine/events/derzhstratehija-zabezpechennja-likami-chi-bude-vona-pratsjuvati-2511871.html”

Кто весь день работает, тому некогда зарабатывать деньги.

Кто весь день работает, тому некогда зарабатывать деньги.